Зарубки на носі
Давно відомо, що методом покращення пам’яті є зарубки на носі. Ніс при такому використанні стає неабияким знаряддям, своєрідним пультом управління оперативною пам’яттю.

Якщо ви серйозно стурбовані ситуацією в мовній сфері, знехтуйте несерйозним тоном “зарубок” і спробуйте діяти просто, дешево і … не сердито. Це буде справді дешево, але надійно. Постійно, послідовно і принципово створюйте навколо себе українське мовне середовище.

ДЛЯ ЦЬОГО:

- Завжди розмовляйте в нашій країні українською мовою. Використовуй українську мову, повторююсь, постійно, послідовно і принципово… Але: з повагою і терпимістю до тих людей, які не готові прийняти твою позицію.

- Навчи, переконай робити так само “хоча б одну людину”, переконуй людей не гучним голосом, а красою твоєї мови та високим рівнем твоєї культури й інтелігентності.

- Виправи в ЗМІ “хоча б одне слово”, вжите неправильно; звернися до російськомовного ЗМІ з пропозицією публікувати там україномовні матеріали. Якщо ти маєш вагу в суспільстві й твоєю думкою цікавляться журналісти, вимагай публікацію статті, інтерв’ю тощо українською мовою.

- Напиши листа високому посадовцю, якщо він при виконанні службових обов’язків послуговується недержавною мовою, або калічить українську.

- Суржик в устах керівників високого рангу, акторів, дикторів, викладачів, письменників – твій ворог; суржик в устах не досить освіченого люду – лише недосконалий варіант тієї мови, яку ти хочеш підтримати.

- Ніколи не купуй газету, журнал, книжку розважального змісту, якщо вони російською мовою. Винятком може бути тільки фахова, наукова або високохудожня література. Тримайся поради Бориса Грінченка: купуючи російськомовне видання ти за рахунок і так бідної української кишені збагачуєш і без того багату не нашу кишеню.

- Не дай своїм почуттям до українського слова перерости в зневагу, ворожість до інших мов. Поважай, вивчай їх, у тебе ще будуть можливості й потреба використати свої знання.

- Не розчаровуйся і, тим більше, не впадай у відчай, коли результат, на твою думку, буде не співмірний із зусиллями. Спокійно продовжуй таку практику, і ти побачиш, що навколо тебе чути все більше української мови. Ти можеш стати генератором українства серед багатьох людей, які чекають від тебе сигналу.

Нудник

Опубліковано 11.12.05 на сайті "На сторожі" http://nastorozhi.vox.com.ua/